Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Zdrowie   dodane: 12/10/2020
Bułki drożdżowe stały się symbolem niezdrowej i kalorycznej przekąski, królującej podczas szkolnych przerw. Zakazano ich sprzedaży w szkolnych sklepikach, walcząc w ten sposób z nadwagą wśród dzieci. Drożdżówki posądzane są o zły wpływ na organizm, jednak czy są aż tak szkodliwe? Czy wszystkie słodkie bułki są niezdrowe?
drożdżówki

Drożdżówki swoją złą renomę zawdzięczają przede wszystkim swojej kaloryczności. Okazuje się bowiem, że 100 gram sklepowej, słodkiej bułki zawiera ok. 320-360 kcal. Nie byłoby jednak w tym nic niepokojącego, gdyż wiele innych, zdrowych produktów charakteryzuje się podobną wartością energetyczną, gdyby nie fakt, z czego wynika kaloryczność drożdżówki. Składa się ona bowiem przede wszystkim z prostych węglowodanów oraz tłuszczy. Są to głównie biała mąka, cukier, słodzony dżem lub marmolada oraz lukier. Składniki te stanowią potężną bombę energetyczną, dzięki której wzrasta poziom glukozy we krwi. Po zjedzeniu słodkiej bułki mamy zatem uczucie sytości, a organizm pracuje na najwyższych obrotach. Jednak temu szybkiemu wzrostowi energii, towarzyszy również jej gwałtowny spadek. Wówczas znowu stajemy się głodni i znużeni. Tak właśnie działa cukier, który w przeciwieństwie do węglowodanów zawartych, np. w warzywach, nie uwalnia się stopniowo.

 

 

Kiedy mówimy o drożdżówkach, mamy zwykle na myśli te kupowane w sklepach, bądź piekarniach. Wówczas faktycznie można stwierdzić, że jedzone w dużych ilościach, są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Produkowane na skale przemysłową, zawierają bowiem składniki niskiej jakości. Dodawane do nich jajka oraz mleko występują w postaci proszku, a potrzebny tłuszcz to zwykle margaryna, która przekształca się w szkodliwe tłuszcze trans. Dodatkowo, wyrabiane ciasto jest wysokosłodzone, podobnie jak marmolady oraz dżemy. Powszechne jest również stosowanie wszelkiego rodzaju sztucznych dodatków, konserwantów, aromatów oraz regulatorów kwasowości, w celu poprawy walorów smakowych oraz przedłużenia świeżości bułek. Ponadto produkty mączne, właśnie takie jak drożdżówki, silnie zakwaszają organizm.

 

Drugą stroną medalu są natomiast drożdżówki wytwarzane w domu. Ich składniki są wysokiej jakości i o ile nie posiadają słodkich dżemów oraz marmolad, a świeże owoce, mogą stanowić naprawdę zdrową przekąskę. Dodatkowo zawarte w cieście drożdże posiadają duże ilości witaminy B, a także wykazują pozytywny wpływ na metabolizm i układ nerwowy. Produkty mączne są potrzebne w codziennej diecie, czego domowe wypieki mogą być źródłem. Z dodatkiem owoców dostarczą również potrzebnych witamin.

 

 

Problem drożdżówek jest zatem bardziej złożony. Te produkowane masowo, kupowane w supermarketach i piekarniach zwykle są niekorzystne dla naszego zdrowia, jednak robione własnoręcznie mogą być źródłem cennych składników odżywczych.