Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Zdrowie   dodane: 11/05/2020
Wiek nastoletni to pozornie czas beztroski, w którym człowiek cieszy się najlepszym zdrowiem. Wówczas jego ciało jest młode i silne, a psychika nieobarczona troskami i trudnymi przeżyciami. Czy na pewno? Okazuje się, że okres dojrzewania, jak i wczesnej dorosłości również posiada swoje ciemne strony. Na jakie dolegliwości najczęściej cierpią nastolatki?

Choroby charakterystyczne dla wieku nastoletniego nie dotykają jedynie osób w tym wieku. W tym okresie życia występują one jednak niezwykle często.

 

Niepłodność

 

Według statystyk zaburzenia płodności dotykają coraz większą liczbę ludzi młodych. Obserwuje się problem zarówno po stronie mężczyzn, jak i kobiet. W szkołach wciąż zbyt mało mówi się o niepłodności oraz sposobach jej zapobiegania i leczenia. W Polsce wiek kobiety zdolnej do prokreacji z roku na rok się obniża. Dziś granica to 27 lat. Dlatego też tak ważna jest edukacja szkolna, w której poruszony zostanie ten problem.

 

Otyłość

 

Otyłość wśród polskich nastolatków nie jest tak częsta, jak za granicami naszego kraju, jednak odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowania na tą chorobę. Nadmierna waga to przede wszystkim wynik nieodpowiedniej diety oraz siedzącego trybu życia. Duże ilości przetworzonego, wysokosłodzonego jedzenia otaczają nas z każdej strony. Podczas gdy podobnych produktów jest pod dostatkiem, dzieci karmione są nimi zbyt często. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej (dziś dzieci i nastolatki wolny czas spędzają głównie w domowym zaciszu) zachorowalność na otyłość wzrasta.

 

Trądzik

 

Trądzik młodzieńczy jest chorobą charakterystyczną dla okresu dojrzewania. To przewlekłe zapalenie mieszków łojowo-włosowych, spowodowane działalnością hormonów w organizmie. Tłusta skóra, spowodowana przez nadmiar sebum oraz widoczne pryszcze są jednak stanem przejściowym. Rzadko mają swoją kontynuację w wieku dorosłym. Choroba ta nie jest zatem powodem do niepokoju. Jeżeli jednak staje się ona zbyt uciążliwa, należy zwrócić się o poradę lub pomoc do lekarza.

 

Choroby weneryczne

 

Wiek nastoletni oraz wczesna dorosłość do okres pierwszych kontaktów seksualnych. Według badań przeprowadzonych w USA około ¼ dziewcząt miała w swoim życiu podobny epizod chorobowy. Najczęstszym źródłem choroby okazywały się kontakty oralne, a wirusem brodawczak ludzki, czyli HPV. Tego typu zarażenia wynikają z braku wiedzy młodych ludzi o zabezpieczeniach oraz sposobach, którymi dane wirusy mogą się rozprzestrzeniać. Nie mniej ważną przyczyną jest również większa ilość partnerów seksualnych w latach młodzieńczych, niż w ustabilizowanym życiu dorosłym.

 

Depresja

 

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób w XXI wieku. Wśród nastolatków zachorowalność szacuje się na ok. 4 %, natomiast objawy depresyjne wykazuje już po 5 młody człowiek. Na depresję najczęściej zapada się bowiem w wieku, gdy nasz mózg jeszcze się kształtuje (czyli do 25 roku życia). Pomoc w depresji nastolatki otrzymują stosunkowo późno, gdyż choroba ta uważana jest za „fanaberię” lub oznakę lenistwa. Tymczasem dla wielu z nich okazuje się śmiertelna.