Grupa Pino Patrz.pl Moblo.pl Prv.pl Pinotv.pl Osobie.pl Blogi.pl Slajdzik.pl Jak.pl Rusz.pl
kategoria: Technologia   dodane: 15/05/2020
Z portali społecznościowych, aplikacji mobilnych czy platform filmowych korzystamy codziennie. Zapewniają nam one rozrywkę i relaks, jednak czy mają w sobie jeszcze jakiś większy potencjał? Co jeżeli w miejscu, gdzie znajdujesz zwykle dobrą zabawę, możesz również poszerzać swoje horyzonty? Daj się zainspirować i spraw, że twoje życie stanie się pełniejsze, korzystając jedynie z dobrze znanych ci platform.

 

YouTube

 

Oprócz śmiesznych filmików, vlogów czy teledysków muzycznych ta platforma ma znacznie więcej do zaoferowania. Jeżeli poszukujesz, jesteś ciekawy świata, ludzi, a jednocześnie lubisz, aby rozrywka zawierała również wartość edukacyjną, YouTube to świetne miejsce do pogłębiania swojej wiedzy. Jest to jedna z największych na świecie platform, która umożliwia bezpłatne umieszczanie plików video. Dzięki temu istnieje tam wiele różnych, również wartościowych merytorycznie treści. Szczególnie godnym polecenia kanałem jest TED. Filmy pojawiające się na TEDzie to w większości krótkie wykłady i prelekcje zwane TEDTalks. W ramach spotkań organizowanych przez amerykańską fundację non-profit Sapling Foundation zapraszani są ludzie z całego świata. Poruszają oni niezwykle ciekawe tematy kulturowe, inspirują oraz wyjaśniają nieznane dotąd zjawiska. Poprzez ich różnorodność rasową, światopoglądową oraz nietuzinkowe pochodzenie możemy dowiedzieć się o wielu ciekawych i intrygujących zagadkach tego świata.

 

Netflix

 

Platforma ta znana jest przede wszystkim jako baza filmów oraz seriali zapewniających rozrywkę. Mało kto jednak wie, że Netflix posiada w swojej ofercie również wiele wartościowych, pod względem merytorycznym, realizacji. Są to w przede wszystkim filmy oraz seriale dokumentalne. Jedne z najbardziej popularnych to, np.: Making a Murderer czy The Keepers. Obydwa mają charakter kryminalny, w rzeczywistości zaś traktują o złożoności ludzkiej psychiki. Hot Girls Wanted przedstawia natomiast od podszewki zjawisko prostytucji oraz przemysłu pornograficznego. Z kolei Abstract: The Art of Design to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki i kultury. Na Netflixie znajdziemy także realizacje typowo naukowe, np. seria Explained oraz stworzone z niezwykłym rozmachem produkcje przyrodnicze, jak Our Planet czy One Strange Rock. Netflix, w swoich realizacja, przemyca nam wiele rozwijających przekazów, nie tracąc przy tym na jakości wizualnej czy fabularnej. Warto odkryć to nieoczywiste oblicze popularnej platformy.

 

Spotify

 

To aplikacja służąca przede wszystkim do słuchania muzyki i tworzenia playlist. Jednak oprócz ogromnej bazy utworów oraz mnogości wykonawców muzycznych, możemy znaleźć tu również podcasty. Są to formy wypowiedzi, słuchowisk w formie dźwiękowej. Chociaż polski podcast jest formą stosunkowo nową, na Spotify’u znajdziemy dużo realizacji o wysokim poziomie merytorycznym. Są to przede wszystkim wywiady z ciekawymi ludźmi, felietony oraz indywidualne wypowiedzi twórców. Na polecenie zasługuje tutaj seria 7 metrów pod ziemią, tworzona przez dziennikarza Rafała Gęburę. Zabiera on swoich gości na podziemny parking, gdzie rozmawia z nimi na tematy, często społecznego tabu. W realizacji wystąpiły już takie osoby jak diler, camgirl, były gangster czy senior LGBT. 7 metrów pod ziemią dostępny jest również w serwisie YouTube.

Kolejną wartą uwagi serią są Polimaty, tworzone przez Radka Kotarskiego. W swoich podcastach dzieli się on ze słuchaczami własnymi przemyśleniami na tle naukowym i kulturowym, dostarczając przy tym solidną dawkę wiedzy o świecie. Każdy z odcinków Radka traktuje na inny temat, przez co różnorodność problematyki jest niezwykle szeroka.