Dlaczego jazda bez ubezpieczenia OC nie ma sensu?
Na start kilka faktów o OC
Zanim zaczniemy, dobrze byłoby, gdybyś dowiedział się nieco więcej o polisie OC oraz tym, jak dokładnie działa. Dzięki tej wiedzy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję co do zasadności wykupienia ubezpieczenia.
-
OC warto kupić przez Internet
W sieci znajdziesz szereg atrakcyjnych ofert ubezpieczeniowych, które będą chronić Cię na drodze. Wystarczy tylko, że skorzystasz z jednego z ogólnodostępnych kalkulatorów OC/AC. Więcej informacji o tego typu kalkulatorze ubezpieczeń znajdziesz na stronie: https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/kalkulator/oc-ac/.
-
OC jest obowiązkowe
Zgodnie z prawem każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego jest zobowiązany do zakupu polisy OC. Ustawa dotyczy przede wszystkim samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, przyczep i naczep, maszyn rolniczych.
-
Każde OC jest takie samo
Ustawa reguluje gwarantowany zakres ochrony, jaki ma oferować każda sprzedawana w Polsce polisa OC. Oznacza to, że nie ma sensu wybierać najdroższych ofert ze względu na brak profitów z takiego działania. Skup się lepiej na renomie danego towarzystwa oraz opiniach klientów.
-
Cena polisy OC zależy od wielu czynników
Ubezpieczalnie korzystają z algorytmów szacujących ryzyko związane z ubezpieczeniem danego klienta. Programy biorą pod uwagę informacje takie jak:
-
wiek,
-
stan cywilny,
-
miejsce zamieszkania,
-
dzietność,
-
doświadczenie za kierownicą,
-
marka i model pojazdu,
-
rok produkcji,
-
przebieg,
-
pojemność silnika.
Dlaczego jazda bez OC nie ma sensu?
Wyobraź sobie sytuację, w której dochodzi do groźnego wypadku z Twojej winy. Zagapiłeś się i to doprowadziło do zdarzenia, w którym zostały poszkodowane osoby trzecie zarówno fizycznie, jak i materialnie. Sytuacja może przebiec teraz dwutorowo:
- dysponujesz ważną polisą ubezpieczeniową i towarzystwo pokrywa wyrządzone przez Ciebie szkody oraz pomaga ofiarom, wypłacając odszkodowania, które mogą przeznaczyć np. na leczenie. Z kolei Ty unikasz finansowych konsekwencji swoich czynów i możesz wrócić do normalnego życia. Pamiętaj jednak, że ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy w sytuacji, gdy udowodni, że podczas zdarzenia byłeś pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Więcej na temat odszkdowania z oc sprawcy znajdziesz się na: https://najtaniejuagenta.pl/odszkodowanie-z-oc-sprawcy/
- nie wykupiłeś ubezpieczenia OC, co odkryli funkcjonariusze policji wezwani na miejsce zdarzenia. Czeka więc na Ciebie mandat w wysokości zależnej od poziomu minimalnej płacy oraz długości okresu, w jaki pojazd nie był ubezpieczony. Oprócz tego UFG zażąda od Ciebie zwrotu kosztów związanych z odszkodowaniami wypłaconymi ofiarom. Musisz wiedzieć, że kwoty mogą sięgać tysięcy złotych, podczas gdy przeciętny koszt polisy OC to 600-800 zł na rok.
Co wybierasz?
Wybór powinien być prosty i nie budzić żadnych wątpliwości. Bardzo ważna jest również świadomość, że nie ma możliwości ukrycia faktu nieposiadania polisy OC. Każdy policjant oraz urzędnik związany z ruchem drogowym ma dostęp do bazy danych, w której znajdują się informacje o wszystkich zarejestrowanych pojazdach oraz ich właścicielach. Jeśli więc planujesz uchylenie od obowiązku zakupu polisy, zastanów się nad tym dwa razy.